Sue Ramsay - Head Teacher
Daniel Webster - Deputy Head Teacher
Claire Reed - Assistant Head Teacher (Inclusion)
Reception
Bethan Albery - Reception Caterpillar Class Teacher
Kate Evans - Reception Ladybird Class Teacher
Becky Cameron – Reception Ladybird LSA
Victoria Winter – Reception Caterpillar LSA
Key Stage 1
Tina Oram - KS Leader
Rizwana Khan - Year 1 Gruffalo Class
Becky Hall - Year 1 Elmer Class
Sophie Herniman – Year 1 Elmer LSA
Gen Ellison-Smith – Year 1 Gruffalo LSA
Anastasia Garcia - Year 2 BFG Class Teacher
Sarah Foley - Year 2 Enormous Crocodiles Class Teacher
Sonia Hardie – Year 2 Enormous Crocodile LSA
Amy Weightman – Year 2 BFG LSA
Key Stage 2
Camilla Broster - Year 3 Kingfisher Class Teacher
Stephanie Way - Year 3 Woodpecker Class Teacher
Mubarak Nuur – Year 3 Woodpecker LSA
Vicki Lewis – Year 3 Kingfisher LSA
Lily Wright – Year 4 Swift Class Teacher
Emily Low - Year 4 Swallow Class Teacher
Carol White – Year 4 LSA
Kelly Sessions, Kate Jenkins and Lara Tibbott – Year 5 Owl Class Teachers
Dan Schoner - Year 5 Dove Class Teacher
Lisa Starr - Year 5 LSA
Sofia Khaliq – Year 6 Eagle Teacher
Joe Cook - Year 6 Kestrel Teacher
Maria Skinner - Year 6 LSA
Nurture Team
Craig Hardy- Sunflower Room Teacher / Nurture Team Leader
Sophie Smith – Nurture team LSA
Laura Cann – Nurture team LSA
Lily Cook - Nurture team LSA
Charlotte Drake - Nurture team LSA
Other Staff
Amanda Griffiths - Reception and Key Stage 1 cover Teacher
Mawusi Sokoni - KS2 cover Teacher
Kirsty Judge - Reading Recovery Teacher
Mez Kyte - 'The Hub' Learning Resource Base Teacher
Victoria Johnson - 'The Hub' Learning Resource Base LSA
Community Staff
Ruth Cochrane - Community Development Co-ordinator
Samira Karoui - Family Mentor (FSM)
Khalif Noor - Somali Achievement Manager
SEN Staff
Tina Oram - SENCO
Kati Ferguson - Speech and Language
Laura Cann - 1:1 support
Ylva Allerbrand - 1:1 support
Kerry Arthur - 1:1 support
Nik Williams - 1:1 support
Mohamed Hassan - 1:1 support
Lunchtime Staff
Lulay Ahmed
Ifrah Ayanleh
Joy Ferguson
Stella Gyde
Shukri Mohamed
Fatia Aidid
Lesley Iles
Basra Jama
Fatoumata Koyo-Ba - Lunchtime leader
Habiba Mohamed
Sucaado Musse
Analia Pires
Administration Staff
Tim Jones -School Business Manager
Samantha Hadjiantoni - School Business Manager
Sarah Carter - School Administrator
Kellie Showering - Finance Assistant
Vivienne Bignell - Finance Assistant
Charmaine Iacona - Administrator
Joanne Goodhind - Senior Administrator
Caretakers
Trevor Montague – Caretaker
Roy Cashley – Assistant Caretaker
Support Staff
School Cook (employed by Eden Foodservice)
Adan Noor - Cleaner
Jane Richards - Cleaner
More for Kids Club Staff
Sam Hay - Club leader
Stella Gyde - Club deputy